het begin van de vijftiende eeuw blijken daar de Begij nen woonachtig en is er een succursaal van de Paters Carmelieten uit Mechelen gevestigd. Later wordt het de woonbuurt van kanunniken, kapelaans, schoolmees ters en choralen. Nog op het eind der 15e eeuw zijn ook hier open terreinen, waar de school en het Schut tershof een plaats vinden. Het is een uiting van de middeleeuwse levensopvatting aan de drie voornaamste eindpunten der stad een kapel te bouweneen kapel voor Maria, de Sterre der zee aan de havenkant bij de Lieve Vrouwepoort, voor Sint Maarten in de Wouwsestraat, ten behoeve van de hulp behoevende reizigers en pelgrims en een voor de aposte len Petrus en Paulus, de grote reizigers, op de Hoog straat voor de tocht naar het Zuiden. Zo groeit de stad als de meeste Middeleeuwse steden steeds meer naar het Westen. Dit berust op een overtui ging waarover Thomas van Aquine reeds schrijft. Vanzelfsprekend is het bovendien, dat men om econo mische redenen naar de haven toe bouwt, al gaat men daar voorlopig nog niet wonen. Economische ontwikkeling Van een stad in de eigenlijke zin van het woord kunnen we pas spreken als zij een bevolking van kooplieden heeft. Steden zijn het werk van de koopman, zij bestaan slechts door hem en komen dan ook vrijwel alleen voor op geografisch gunstig gelegen plaatsen. Is de stad eenmaal als zodanig erkend, dan krijgt zij langzamer hand meer betekenis door de economische voorrechten, welke ze weet te verwerven. Eerst dus een woord over de geografische ligging van Bergen op Zoom. Het staat vast, dat schepen uit Enge- 20

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 20