bevorderen van het economisch belang der steden. Zijn strijd voor Woeringen heeft geen ander doel dan zich in het bezit te stellen van de handelsweg tussen Rijn en Schelde, waarvan de economische welvaart van Brabant de hele middeleeuwen door afhing. De zege bij Woe ringen behaald is tevens de overwinning van de handel op de struikroverijBovendien en ook dat is een zaak van groot belang bevocht Jan I daarmee in zekere zin Brabants onafhankelijkheid van het Duitse Rijk. Onmiddellijk na de slag bij Woeringen neemt Gerard het bestuur over Bergen op Zoom in handen. Dan mogen we zeggen, dat de poort van Bergen waarlijk staatkundig en ook economisch volledig haar emanci patie heeft verkregen. Eerste groei Gerard van Wesemale (1287—1307) liet het oudste stuk van de Lieve Vrouwetoren bouwen, dat zijn de twee ronde torens met het tussenstuk aan de havenzijde en stadszijde (gedeeltelijk). Men kan deze daad van de eerste Heer van Bergen zien als een onderdeel van een volledige omwalling met dergelijke torens aan iedere uitgang der stad. Het is misschien meer in overeenstem ming met de werkelijkheid deze toren te beschouwen als een frontdekking voor de oude versterking, die van 1287 als verblijf voor van Wesemale moest dienen. Dat verklaart tevens, waarom de eerste uitbreiding der bebouwing in deze richting heeft plaats gehad. In aan sluiting daarmee moet het woningcomplex tussen Hoog straat en Lieve Vrouwestraat vóór 1350 zijn tot stand gekomen. Het gedeelte achter de kerk, ruim genomen tussen Wouwsestraat en Hoogstraat, zal later zijn bebouwd. In 19

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 19