de Bergis". In elk dezer gevallen is het hetzelfde zegel: op de voorzijde een schild met alleen drie zogenaamde Sint Andrieskruisjes en als omschrift S Scabi- norum de Bergen super Zome. Aan de andere kant een gekanteelde omwalling, welke een aanzienlijk ge bouw omgeeft, waarvan de drie hoge verdedigingstorens bekroond zijn met een sterk vooruitspringende borst wering en een puntig dak. Het betreft hier derhalve ontegenzeggelijk een stadszegel. Het randschrift aan deze zijde luidt: De Terra Domini de Breda. Dus uit het land van de heer van Breda. Al zal dat randschrift nog tot in de tweede helft der volgende eeuw gebruikt worden, over weinige jaren zal Bergen geen deel meer uitmaken van het Land van Breda. Hoofdstad van de heerlijkheid Op Zondag 22 Juni 1287 beschikt de Brabantse hertog Jan I op verzoek van de toenmalige heer van Breda, Arnold van Leuven, die kinderloos was, over diens nalatenschap. De hertog maakt uit dat de erfgenamen zullen zijn: Gerard van Wesemale die het land krijgt, waarvan Bergen op Zoom het middelpunt vormt en Raso van Gaveren, die Breda krijgt toegewezen. Arnold van Leuven sterft 30 Juli 1287, waardoor de beide edelen in het bezit komen van hun erfenis. De politieke crisis, waarin Brabant dan betrokken is, zal echter wel alle aandacht van deze vooraanstaande rid ders opgeëist hebben. De oplossing brengt de slag van Woeringen (bij Keulen) op de 5de Juni 1288, waar de Brabantse adel strijdt aan de zijde van zijn hertog Jan I, een man van groot politiek formaat met weidse rege ringsallures. Jan I was een vriend en begunstiger van steden en kooplieden. Heel zijn politiek berust op het 18

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 18