Philips II en aan de Staten in 1592 en 1606 requesten gepresenteerd, om gered te worden uit de dreigende ondergang. Tevergeefs echter. Er zou uit die droeve jaren nog meer te verhalen zijn, doch... het zij genoeg. 't Was slechts een klein getal arme vissers, die er tot 1631 bleven wonen. In dat jaar werden te Reimerswaal, de Spaanse soldaten, tijdens de slag op het Slaak ge vangen genomen, aldaar geïnterneerd. De bewoners weken uit naar Tholen, alwaar ze nog lang een op zich zelf staand deel der bevolking bleven vormen. Zeer weinig Reimerswaalse vissers hebben zich te Bergen op Zoom gevestigd. De oorzaak daarvan is betrekkelijk eenvoudig. In de resolutiën der vroedschap dd. 18 April 1631, lezen we: „Alsoo die van Romerswale hare stadt hebben verlaten, overmidts de periculen van de vyant, haer hebben be geven binnen de stadt Tholen, oftmen niet geraden en vindt, dat men eenige der selver sal presenteren al- sulcke preeminentiën ende prerogativen als die van der Tholen haer sijn presenteerende, omme alsoo dese stadt met meerder borgerie te vermeerderen, ende dat de magistraat mach geauthoriseert worden tselve te doen". Deze weg wilde Bergen op Zoom echter niet volgen, want er werd besloten„dat men de gene, die alhier be- geeren te comen woonen, sal aannemen, mits datse dra gen alle borgerlijcke lasten". Geen wonder dat ze naar Tholen trokken. Vol wanhoop was intussen (1626 of 1632) besloten, het enige wat nog overbleef, n.1. de zink- en schorrestenen te verkopen. De laatste acte van het drama speelde in het jaar 1634, toen een publieke verkoping werd ge houden van wat nog aan straatstenen, poorten en mu ren over was, welke verkoop de som van 90 pond vlaams 144

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 158