Over het culturele leven der stad is niet veel bekend. Dat der poorters heeft wel geculmineerd in de Rederij kerskamer „De Drie Korenbloemkens", onder de zin spreuk „In minnen verzaamd". Haar keure dateert van 9 Januari 1483. In 1496 bezochten zij te Antwerpen het landjuweel en behaalden er de 2e prijs. Zij trokken het 8e lot en „speelden voor de meeste mysterie ofte gratie „Charitate voor tlesten". „Haren prijs vier schalen, eenen silveren St Lucas, eenen arent ende eenen roosen hoet." In 1507 gaven zij een feest. Tijdens de plechtige omme gang te Bergen op Zoom in den jare 1487 hebben de „gesellen van der rethorike van Reymerwale" ook de be woners van die stad vermaakt. „Pijpers" (muzikanten) uit Reimerswaal waren bij die plechtigheid verschillende malen present (1488/891494/951501/02 etc.). Beroemd is de schilder Marinus de Seeu of van Rei merswaal, wiens werkzaamheid valt tussen de jaren 15211560. Zijn werk is van drieërlei soort: I. St Hieronymus in gebed. II. Bankier met vrouw. III. De geldwisselaars. Enigszins daarbuiten valt „De roeping van den H. Mattheus". Van ieder genre zijn meerdere werken in verschillende musea aanwezig. Tenslotte het economisch leven Van Reimerswaal gaat de faam, dat het een enorm rijke stad geweest is. Laten we zien hoe het hiermee stond. Het bedrijfsleven telde een 15-tal gilden. Niet al die gilden zijn even belangrijk. Ik meen te mogen zeggen, dat een gilde dan pas van economische betekenis is, wanneer we van de gildeleden ook iets merken buiten de muren hunner stad. Ten minste voor zover dit met aard en karakter van een gilde overeenkomt. Een slagersgilde bijv. is heel wat anders dan een drapeniersgilde. Welnu, van slechts weinige Reimerswaalse gildebroe- 138

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 152