brecht van Beieren, waaruit we mogen concluderen dat zowel de Heer als de stad, in ongunstige financiële omstandigheden hebben verkeerd. Zulks blijkt ook uit de verkoop van eigendommen. De graaf heeft daarom de stad uit dergelijke moeilijkheden geholpen, door haar in 1379 een kwijtschelding te ver lenen van 10.000 oude schilden (plm. 30.000 goud gulden Charters van 1336 en 1359 noemen Reimerswaal nog een dorp. Eerst op de le April 1374 wordt Reimerswaal stad, hoewel ook een stuk van 1315 over „stad" spreekt. Dan krijgt deze het recht van eigen Bestuur, wat ook rechtspraak insluit, alsmede het recht van ommuring. Het schepencollege had niet aanstonds volledige juridi sche bevoegdheden, pas sinds 1437 mocht het zelfstan dig vonnissen vellen en bij Lasonder las ik, dat Reimers waal eerst sedert circa 1500 in het bezit was van de rechtspraak in alle civiele zaken. De stedelijke omwalling bestend aan de Scheldezijde uit muren met torens, aan de landzijde waren het aarden wallen. Drie poorten gaven toegang tot de stad: De West-, de Zuid- of Koepoort en de Oost- of Waterpoort, ook wel Vrouwpoort genoemd. De gehele omwalling om vat de Markt, de Vischmarkt, negen straten, een slop en de kade. Slechts enkele voorname gebouwen trof men er aan, o.a. de kerk en het huis van de Heer. De gebouwen, waarvan men iets weet, zijn voornamelijk de religieuse gebouwen. De fundamenten der kerk, welke bij eb enkele malen bloot spoelden, geven voor de lengte- en breedte-as, de afmetingen: 25.58 bij 12.64 M. De kerk was toegewijd aan de H.H. Petrus en Paulus. Sinds 1431 was er een kapittel van 10 kanunniken onder een Deken. Kerk en kapittel hebben nimmer grote bezittingen gehad. Te- 136

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 150