„desen choer was gfte maect int jaer o(n)s here(n) doen men screef du sent vier hondert en (de) sueven en viftich." Toen door deze verbouwing in de tweede helft der 15e eeuw de kerk een veel grotere ruimte en hoogte had verkregen, kon men de oorspronkelijke toren ook niet op de oude hoogte houden. Die is derhalve kort daarna ook omhoog gebracht. Na de voltooiing der verbouwing van 1457 is de kerk tussen 1495 en 1500 nog vergroot met een transept. De inscriptie in de rand van het noorder transept heeft hierop betrekking. Daarna zag de kerk eruit zoals thans, uitgezonderd de gewelven die sierlijk in hout waren uitgevoerd, in een ronde of spitsboogvorm. Sporen van een halfrond houten gewelf zijn onder de kap tegen de torenmuur nog zichtbaar. Tussen 1631 en '35 hebben belangrijke herstellingen aan de kerk plaats gehad. Overigens bleef de vorm hetzelfde, ook nadat ze in han den der hervormden gekomen was, tot 1747, toen ze door het krijgsgeweld, waarover we al verhaalden, ge deeltelijk werd vernield. Het duurde even voor ze werd hersteld. Uit een request uit het jaar 1774 van baljuw, burge meesters en schepenen der heerlijkheid Halsteren en nog meer uit een dat jaar gehouden aanbesteding blijkt, dat de kerk erg vervallen was. Bij de vernieuwing welke toen plaats had, werden de daken echter niet in hun oor spronkelijke toestand teruggebracht, doch verkregen een zwakkere helling, waardoor het onmogelijk werd dezelfde rond- en spitsboogvormige gewelven aan te brengen. 129 Bergen op Zoom 9

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 143