IV. DE OMSTREKEN Voor 1944 telde de naaste omgeving van Bergen op Zoom, dat eenmaal twee van de drie kwartieren uit maakte van het Markiezaat, enkele typische monumen ten. We noemen: de oude vervallen kerktoren te Woens- drecht, het kloosterpand met enkele bijgebouwen van het voormalige Wilhelmietenklooster te ïluybergen, maar vooral de mooie St Lambertuskerk met toren te \^ouw, met het fraaie Barok-koorgestoelte. De eerste twee zijn voorgoed verdwenen, de Wouwse kerk zal worden herbouwd, het koorgestoelte en de biechtstoelen zijn in vlammen opgegaan, slechts de beelden zijn gered. In Halsteren alleen ligt de oude katholieke kerk nog altijd even schilderachtig achter het charmante gemeen tehuis, op het einde van de langzaam stijgende dorps straat. De oorspronkelijke kerk dagtekende uit de 14e eeuw; hiervan is nog over de toren tot aan de waterlijst en het beneden gedeelte van het koor. In de torenmuur zijn direct onder de waterlijst aan alle zijden, de oude galmgaten, hoewel dichtgemetseld, nog aanwezig. Die oude kerk was éénschepig, had de breedte van het middenschip, de lengte van de toren tot het tegenwoordig koor en dezelfde koorafsluiting als nog bestaat. Deze kerk van vrij eentonige vorm moet te klein zijn geworden voor de zich uitbreidende gemeente: zij werd tot op de fundering afgebroken behalve het bene den gedeelte van het koor. De in het zuidelijk koorcon trefort gemetselde steen geeft als datum 1457. In gothi- sche letter lezen we daar n.1. 128

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 140