de historische gegevens. Immers, de huidige Potter straat heet in de stukken van begin 1400 Nieuwe Potter straat, terwijl de huidige Fortuinstraat nog Potterstraat of Oude Potterstraat heet. Die Nieuwe Potterstraat zal dus kort tevoren zijn aangelegd, anders spreekt men niet van „Nieuwe". Naar alle waarschijnlijkheid is deze van het Beursplein naar het Zuiden doorgetrokken. Aan de westzijde van deze straat vinden we bovendien nog in de zestiende eeuw boerenhoeven met boomgaarden. De Hoogeboomstraat ontleent aan een van die hoeven nog haar naam. De natuurlijke uitgang van de Markt in zuidelijke richting was de Hoogstraat, reeds in 1297 genoemd. Zij is bedoeld als een verbinding met het oude Borgvliet en het verdere zuiden. Aan de Hoogstraat verrees later de St Pieter- en Pauluskapel, terwijl aan het begin de Lakenhal stond, welke reeds in 1314 aanwezig is. Bij vergroting breidde men dit gebouw niet uit in de rich ting van de Hoogstraat, maar meer Marktwaarts. Weste lijk daarvan zijn nog huizen gezet. De doorbraak Vleeshal (Markt)-Bosstraat is stellig tot stand gekomen in aansluiting op de huidige Potter straat, toen deze als Nieuwe Potterstraat werd aange legd. Nooit immers zou anders zo'n rare knik zijn ont staan of gemaakt. Trouwens de plaatsing van de Vlees hal (tegelijk slachtplaats, denk aan de Pens-straat) wijst weer op een uithoek. Op iedere oude zowel als moderne plattegrond valt het door ons afgebakende stuk op als een logisch geheel. Een geheel, dat bovendien ook in zijn afmetingen en rechthoekige vorm overeenkomt met andere oude Ne derlandse steden. Het is immers uitzondering dat de oudste stadskern rond is. Zo lag dan de hele villa Bergen, de wordende stad in de 15

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 13