Wanneer we over oude Bergse huizen, het gelaat van de stad, iets zeggen willen hebben we allereerst de neiging te spreken over dat wat verdwenen is. We den ken dan aan de prentjes, welke de Haen kort vóór 1747 van de Grote Markt maakte, en constateren dat de meeste gevels welke daarop voorkomen, zijn veranderd of verdwenen. We herinneren ons de fraaie tekening van een achttiende eeuwse gevel op de Hoogstraat, die na 1800 bijna onherkenbaar is geworden; het zeven tiende eeuwse pand op de Haven, dat verwaarloosd rond 1930 werd afgebroken; het statige hotel in de Steen- bergsestraat dat de moderne mens niet meer voldeed en moest verdwijnen, terwijl men nu zoekt naar gelegen heden voor vergaderingen e.d.het enorme huis van de Engelse kooplieden in de Engelsestraat, waar na vele verbouwingen enkele fragmenten nog wijzen op een vijftiende eeuwse architectuur. Het verdrietigste bij dit soort dingen is, dat later blijkt dat het anders had ge kund, en dat altijd te vroeg de moker is gehanteerd. Enkele gevels zijn echter nog de moeite waard. Het ware te wensen dat ze, hoewel we niet behoeven te twijfelen aan de goede zorg van de huidige eigenaren, de juiste zorg kregen. 1. De natuurstenen gevel in Renaissance stijl van de voormalige bierbrouwerij „London" (Lieve Vrouwestr. 41) uit 1645, is vrijwel ongeschonden. Alleen de top is kort voor 1900 vervangen door een rechte kroonlijst. In de fries boven de pui zijn voorstellingen uit de brouwerij. 2. Het bovengedeelte van de gevel van het huis tegen over „London" (Lieve Vrouwestraat 56) biedt nog een 7. OUDE HUIZEN 117

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 129