Zoom zijn daartoe sedert 1798 verschillende pogingen in het werk gesteld. De teruggave aan de katholieken is geweigerd omdat deze kerk „uit in 1749 gecollec teerde penningen herbouwd en vernieuwd het wettig en bijzonder eigendom van het Gereformeerd Kerkgenoot schap is." Ook onder Lodewijk Napoleon en Napoleons bewind kwam er geen oplossing. Meer succes hadden de onderhandelingen, welke tijdens koning Willem I wer den gevoerd. Omdat de Hervormde Gemeente niet te bewegen bleek de kerk terug te geven, werd door de katholieken genoegen genomen met een subsidie tot het stichten van een nieuw kerkgebouw, dat in 1829 in Waterstaatstijl werd opgetrokken. Voor 1747 waren in de Geertrui kerk verschillende grafmonumenten gebouwd, waaronder bepaald kunst werken van betekenis. Hiervan zijn er slechts enkele en dan nog ernstig geschonden overgebleven. Na jarenlang bloot gesteld te zijn geweest aan de invloed van wind en weer is datgene wat er bewaard bleef er ook niet beter op geworden. De voornaamste zijn: 1. Het monument van Louis van Kethulle, heer van Ryhove en Emerentia van Ravensway. L. van Ry- hove was een bekend ruiteraanvoerder onder Mau- rits. In 1619 werd hij gouverneur van de vesting Bergen op Zoom. Onder zijn leiding werd de vesting in 1622 tegen Spinola verdedigd. Hij overleed in October 1631 en zijn echtgenote in 1634. 2. het graf van Willem van der Reydt en Judith van Aeswijn. Willem van der Reydt, gezeid van Broe- chem, heer van Westwezel, Westdoorne, was in 1622 115 I

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 127