is, souden worden vereist, te verre souden gaan, en dat de Ingeseetenen evenveel nut souden hebben van een geheel nieuwe en solide dog kleinder Kerk sonder op schik en yan soodanige grootte als naar mate van het getal der Gereformeerde Ingeseetenen, hetwelk voor de Beleegering der gemelde Stad aldaar geweest is, soude noodig zijn." Het gevolg was, dat onder leiding van Dykerhof ten slotte werd overgegaan tot een pover her stel van het restant van kerk en toren. De laatste kreeg zijn derde houten bekroning. Een onderzoek, ingesteld naar de tekeningen waarover de Raad van State spreekt, bleef helaas zonder resultaat. Alleen enkele tekeningen van de preekstoel, de banken en het ijzeren hek bleken van het Departement van Oorlog in het Alg. Rijksarchief terecht gekomen. Van het oude middeleeuwse kerkgebouw rest eigenlijk nog alleen de stoere stomp van het geweldige torenmassief, dat tijdens de jongste oorlogsgebeurtenissen ernstige schade leed. Enkele verticale scheuren in de romp zijn de vege tekenen, dat hier ingegrepen moest worden. Derhalve zijn besprekingen begonnen om tot restauratie over te gaan; mogen zij spoedig hun beslag krijgen. De kerk heeft slechts een belangrijke aanwinst gekregen, n.1. een orgel, dat Louis del Haye, orgelmaker te Ant werpen, bouwde en 10 April 1771 in gebruik werd ge nomen. Dit fraaie orgel siert thans nog de kerk, doch heeft als instrument behoefte aan restauratie. In 1795 stortte de Republiek der Zeven Ver. Nederlan den ineen en de nieuwe staatsregeling opende voor de Katholieken de mogelijkheid wederom in het bezit te komen van de oude kerkgebouwen. Ook in Bergen op 114

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 126