waarbij heel wat natuursteen nodig was, leidde in 1699 tot het besluit tot algehele opruiming van de nieuwe kerk over te gaan. Binnen enkele jaren was alles tot en met de fundamenten geamoveerd en was Bergen op Zoom een groot plein „rijker". Daarom besloot de magistraat in Februari 1704 op de plaats der afgebroken kerk bomen te planten. Dat terrein deed voortaan dienst als paradeplaats voor het garnizoen der vesting, vandaar nog de naam „Parade". Na het sluiten van de vrede van Aken werd in de gehele Republiek een collecte gehouden voor de wederopbouw van Bergen op Zoom. Ook de bisschop van Antwerpen deed een beroep op de milddadigheid zijner diocessanen en deze brachten op korte termijn een bedrag van f 50.000.bijeen. Een gedeelte van de ingezamelde gelden is gebruikt voor het herstel der kerk, welke met een feestpredikatie van twee predikanten op 15 October in gebruik werd genomen. Om tot wederopbouw van de geruïneerde kerk te komen, kreeg de Raad van State 17 November 1749 twee projecten, plannen, tekeningen en begrotingen van kosten voorgelegd, één tot wederopbouw van de kerk, vergezeld van een memorie van toelichting betreffende de voornaamste nog in wezen zijnde delen van de kerk en een ander tot het bouwen van een nieuwe kerk. De Raad van State besloot echter de stukken in handen te stellen van de mr timmerman en architect Dirk Dyker- hof en de houtkoper en architect David van Stolk te Rotterdam, met de boodschap „dat de kosten, die tot herstel van eene soo considerable Kerk als die geweest 113 Bergen op Zoom 8

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 125