Om nogmaals een loterij op te zetten staat het stedelijk bestuur een crediet toe van 2400 gulden om prijzen in de vorm van kunstvoorwerpen aan te schaffen. Waar schijnlijk is het nadien gelukt het begonnen werk af te maken. Het overleg te voren gepleegd tussen drossaard, schout, burgemeesters en schepenen en de Koordeken met Rombout Keldermans wijst er op, dat het ernst is. Verdere bouwberichten blijven nu meer dan tien jaar uit. Dat wil niet zeggen dat er niets gedaan werd, inte gendeel. Ondertussen liet de stad verschillende klokken bijgieten waaronder een van 3000 pond, zodat de toren in 1530 een voor die tijd vrij volledig klokkenspel kreeg van minstens 18 klokken. De achteruitgang van de stad stimuleert echter de ver dere bouw niet, doch men poogt met een eenvoudiger plan tot afwerking van de ondernomen werken te komen. Hierover vergadert de Raad van de Markies in 1539 onder voorzitterschap van Antonius van Glymes. Weer moet een loterij aan de nodige financiën helpen en tevens doet men een beroep op de dorpen in de nabijheid, die ook in Bergen parochiëren, om enige hulp te verschaffen. Een onderdeel van het plan dat Rombout Keldermans eertijds had ontworpen, vormt de bouw van een H. Sa cramentskapel, alwaar de Markiezen en hun familie leden hun laatste rustplaats zouden vinden. Nadat de markiezin Jacqueline de Croy in 1545 begonnen was voor de bouw van deze kapel een fonds te vormen, dat ze de volgende jaren nog met aanzienlijke giften be dacht, kon in ieder geval dit gedeelte met de grafkelder alsmede een monumentaal Sacramentshuisje worden gemaakt. Dit werk is in 1563 voltooid. Enkele maanden later verbiedt de magistraat aan de kerkmeesters verder 108

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 118