zyen mach is ende blijft liggende, nyet alleene ongetym- mert, ongemaect ende ongereeckt, maer oock dat vele van den nyeuw tijmmeringen der selver kercken, staen- de ten winde ende ten water, verderft ende vergaet, zoo datter zeer grooten noot es daerinne te voersynne met de bequaemste middelen ende expedienten dyemen sal mogen ramen, concipieeren ende accorderen." Omdat de inkomsten der kerk onvoldoende zijn, beraamt het stedelijk bestuur opnieuw de nodige middelen ten einde hierin te voorzien. Allereerst doet ze hiervoor een beroep op het eergevoel van de burgerij, opdat deze legaten schenke: „te meer behoort men hiertoe hertelick geneycht te zijne, want hier binnen dese merckerlijcke coopstadt maer een parochye en es ende men zyet in allen anderen plaetsen, steden ende dorpen, hoe arm ende ongevallich dye zijn, dat de parochyekercken vol- getymmert ende volbracht werden." 't Is inderdaad beschamend, te moeten constateren, dat Halsteren tussen 1495 en 1502 zijn kerk met een tran sept uitbreidt, Ossendrecht in 1497 zijn kerk vergroot, de bouw der parochiekerk van Steenbergen naar de opzet van Antonius Keldermans in 1516 wordt voltooid en de torens en kerken van Wouw en Oud-Gastel in diezelfde jaren gebouwd of vergroot worden. Maar zij profiteerden nog van het gunstig tijdsgewricht. Na 1520 immers wordt de economische positie van de hele Ne derlanden vrij slecht. Maar tochBergen mag en wil met zijn parochiekerk niet achterblijven en daarom ver hoogt het stadsbestuur de accijnzen op bier en tarwe, terwijl de Heer toezegt dezelfde belastingen toepasselijk te zullen verklaren op de gehuchten en dorpen, die in Bergen op Zoom parochiëren. Zelf zal de Heer „uut zijnen eygenen goeden" een gift schenken ter „repa- ratien ende tymmeringe." 107

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 117