gelegd en komt de suffragaan bisschop van Luik we derom naar Bergen op Zoom om de altaren te wijden. Het was moeilijk werk geweest, maar het mocht gezien worden. Na aflevering werd het oxaal, dat veel overwerk had geëist, gecontroleerd door bouwmeesters uit Breda en Antwerpen (w.o. Mr Peter Appelmans). Zo geschiedde ook met het orgel, waarvan de bouw door deskundigen uit Gent en Brussel werd gecontro leerd en vervolgens door vreemde organisten bespeeld. Alles werd in orde bevonden en zelfs een gratificatie aan de bouwers uitbetaald. Nu de kerk zo aanzienlijk verfraaid was, diende de liturgische dienst ook de nodige luister bijgezet. Daarom schenkt Jan metten lippen met nog enkele notabelen een volledig stel liturgische gewaden, als kazuifels, dalma- tieken, koorkappen. Een Doornikse borduurwerker leverde deze kostbare stukken. Door de aanhoudende groei van de bevolking in deze jaren bleek de kerk reeds spoedig te klein. Daarom geeft de stad Antonius Keldermans opdracht een plan te ont werpen voor een vergroting van de kerk. Wat elders kan, naar het Westen uitbreiden, is voor hem door toren en markt uitgesloten. Eveneens ontbreekt hem de plaats om de methode toe te passen, waarvoor de gothiek zich zo bijzonder leent, n.1. een of twee zij beuken aan te brengen. Het gebouw zou er ook plomper door zijn geworden. Dus zoekt zijn ontwerp uitbreiding in oostwaartse richting, d.w.z. hij bouwt aan de kerk een tweede kruisbeuk en zou daarachter een nieuw, groter en dieper priesterkoor optrekken. Wat hij verder van plan was, daarnaar kunnen we slechts raden, want dit werk kwam niet ten volle gereed. In 1499 wordt besloten door te gaan met de werken aan de kerk volgens het bestek. Enkele jaren later trachten 104

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 114