de suffragaan bisschop van Luik naar Bergen op Zoom, om de altaren en de kerk te wijden. Hoog en fors van bouw ligt, van verre gezien en naar de tekening van Dürer te oordelen, Spoorwaters bouwwerk tussen en boven de Bergse huizen. Van buiten strak en sober, gothiek van architectuur, bieden alleen de natuurstenen gevelvlakken met hun hoge getraceerde ramen enige aantrekkelijkheid. Binnen is er de versiering, welke de eredienst vraagt, waar we slechts weinig van weten. Doch naar de weinige afbeeldingen te oordelen moet het gebouw zich hoog en luchtig boven de pilaren heb ben verheven, hoewel het inwendige dezer kerk niet het vluchtige en ijle had, dat de kathedralen van Antwerpen en 's Hertogenbosch, met hun van de bodem door lopende bundelzuilen kenmerkt. Bovendien zijn de koor vensters niet zo smal als daar en hun omlijsting loopt ook niet van de triforia af door. Enige gelijkenis met de St Jacobskerk te Antwerpen valt echter niet te ont kennen. Wel heffen nog een rij gothieke spitsbogen, even hoog als die van de traveeën, boven de galerijen of triforia het stenen gewelf van middenschip, kruis en koor in de hoogte en zijn daar door een vlak stuk zelfs van ge scheiden. De indruk van zwaarte wordt weer opgeheven door de vier vrij hoge zuilen van het kruis en smallere in de kruisbeuken, welke het idee wekken van grote hoogte. Op hun, met een dubbele bladrand versierde, kapitelen steunen de ribben van het gewelf. In het koor is het weer anders, hoewel sterk in de lijn van kruis- en dwarsbeuk. Uit de kapitelen van de beneden-zuilen spruiten de slanke colonetten opwaarts tot de hoogte der vier grote pilaren in het kruis en hun eveneens met bladvorm gebeeldhouwde kapitelen dragen 101

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 111