Bergen op Zoom? Meester Everard is enkele tientallen jaren „der kerken wercmeester" gebleven. De eerste steen voor de uitbreiding van het koor van de kerk, werd in 1443 gelegd. De arbeid was in 1444 voltooid, want dan reist een bode naar Luik om de bisschop te vragen het Sint Antoniusaltaar en het kerk hof te komen wijden. Datzelfde jaar nog teistert opnieuw een brand de stad, waarbij de kerk vrij veel schade leed. We missen de zekerheid of ook de toren het slachtoffer is geworden van de brand. Er zijn echter enkele aanwijzingen die de mogelijkheid niet uitsluiten. Zo wordt bijv. voor de klokken een afzonderlijke klokkenstoel geplaatst op het kerkhof. In 1447 verwijderen timmerlieden de oude torenkap en brengen zij een nieuwe houten torenbekro ning aan. Een eeuw lang is deze dezelfde gebleven. Zijn voorkomen is ons bewaard in de tekening, welke Al- brecht Dürer er in December 1520 van maakte. Boven dien worden alle klokken stuk geslagen en vergoten door de Antwerpse klokkengieter van Dormen. Ook de klokkenstoel, het rad voor de luidtouwen, in een woord alles wat bij deze klokken hoort, moet worden ver nieuwd. Dat bewijst dat er iets niet in orde was. Enkele jaren voor 1470 zijn er opnieuw zeer belangrijke verbouwingen. Met vrij grote zekerheid menen we te kunnen zeggen, dat toen een hoger stenen gewelf is aangebracht, de zijbeuken zijn verbreed en de toren is ingebouwd. Verschillende kapellen voor de gilden en met name de Lieve Vrouwekapel aan de noordzijde, worden aan of in deze zijbeuken gebouwd. Vooral aan de Lieve Vrouwekapel, haar bediening en inrichting, wordt vanaf 1469 steeds meer aandacht geschonken. In het najaar van 1470 waren deze werkzaamheden voltooid, want tijdens de Koudemarkt van dat jaar komt 100

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 110