Het oudste gedeelte van Bergen op Zoom uit de jaren 1200/1300 moet naar onze mening binnen de volgende grenzen hebben gelegen: West: de Steenbergsestraat, Fortuinstraat, Vleeshal; Noord: de Sint Antoniusstraat en de Weverskat; Oost: de Minderbroedersstraat en de Blauwehandstraat; Zuid: de lijn die loopt van het Zuivelplein naar de Vleeshal. Hiervoor zijn enkele algemene en meer bijzondere be wijzen: Van alle oude Brabantse steden ligt de kern in een laagte. Het aangegeven gedeelte van de stad ligt tegen twee hellingen van 5 tot 9 a 10 meter boven A.P. Het is een diabolovormige dalkom, die juist op de ver nauwing enige welving vertoont. Op die verhoging staat reeds vóór 1300 de voorloper van het huidige Markie zenhof, een versterking, met het front naar de haven. Het is een ridderhof met boerderij en boomgaard „de Schoelgieberg" genaamd. We mogen aannemen dat straten tot in de moderne tijd het meest standvastige deel zijn van een stad. In het aangegeven stuk zijn deze nog altijd de smalste van Bergen op Zoom. Aan de oostzijde liggen de straten van het aangrenzend huizenblok nergens vlak tegenover de uiteinden van de straten in het oude blok. De Cromwiel (Kromme Vijel of Pijl) straat heeft haar functie verloren en wat nu Engelsestraat (tevoren Heilige Geest straat) heet moet kort voor 1400 zijn gemaakt als een verbete ring van het Wolzakslraatje. Het aangrenzende lage oostelijk gedeelte, waarin enkele, in 1500 nog aanwezige straatjes zijn verdwenen kan wel op een zekere ouder dom bogen. Dit stadsdeel heet in de 15e en 16e eeuw de „Verwersput" en was oorspronkelijk een afzonderlijke bestuurseenheid. De naam Verwersput hangt samen met de lakennijver- 12

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 10