Het gedeelte van het oude Margrietenklooster dat aan de huidige Minderbroederstraat grensde was bestemd voor Pesthuis, de ingang was in de Klaverstraat. Geluk kig kwam de pest niet zo veelvuldig meer voor. Dus gebruikte men dit gebouw als opbergplaats voor het schavot. Waren er echter Schotse militairen in de stad gelegerd, dan werd het Pesthuis gebruikt als school voor de kinderen van deze soldaten. Ook deed het gebouw wel dienst als straflokaal voor de Zwitsers van het garnizoen. Een ander onderdeel van het gebouwencomplex werd gevormd door de z.g. manhuisjes in de Klaverstraat, een voortzetting van de stichting van Willem Coelgenens. 6. DE SINT GEERTRUIKERK Wanneer het jaar 650 in de kerkgeschiedenis van Bra bant beschouwd wordt als een mijlpaal in verband met de bekering van de Frankische gemeenschap, dan be hoort het jonge Bergen van die dagen, dank zij de stichting van een kerkje door Gertrudis tot een der eerste villae waar het Christendom werd gepredikt. Dit kerkje zullen we moeten zoeken op dezelfde plaats, waar zich thans de St Geertruikerk verheft, juist aan de rand van het oude stadsgedeelte. In navolging van de Germaanse stammen, in wier gebied zij zich hadden gevestigd, kenden de Franken het eigen domsrecht van de grond, waarop hun woonhuis en stal was getimmerd en dit bezit was onvervreemdbaar fami- liegoed. De kerk kwam daardoor buiten het reeds be bouwde gedeelte te staan. Vóór 1400 onttrekt zich echter de bouwgeschiedenis van de kerk geheel aan onze ge zichtskring, want we beschikken over geen enkel gege ven. Of de stadsbrand van 1397 de kerk zwaar beschadigd heeft, blijft eveneens een onopgeloste vraag, 98

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 108