zal U voor alle gevaren behoeden", zo zou de heilige gezegd hebben. Zo vermengde zich volksfantasie met het verleden. 5. DE KAPEL VAN HET ST MARGRIETENKLOOSTER Jan metten lippen en zijn gemalin verzochten de bis schop van Luik in 1461 een kapel te mogen bouwen bij het klooster van St Margriet. Wanneer de zusters Fran ciscanessen daar in 1470 hun intrek nemen zal deze kerk wel voltooid zijn geweest. Het is een eenbeukig recht- gesloten gebouw. Aan de zuidzijde zien we thans een boog en dakmoet van een verdwenen dwarsbeuk of kapel. De oorspronkelijke nu dichtgemetselde vensters hebben natuurstenen neggen, waarboven ontlastings- bogen. Toen het St Elisabethsgasthuis buiten de Wouwse poort zou afgebroken worden, werden de zusters met de zieken naar dit klooster, dat een groot complex gebou wen omvatte, overgebracht. Hoewel de zusters spoedig verdwenen, bleven de gebouwen tot 1702 in gebruik als gasthuis. Op verzoek van Leicester stelde het stadsbe stuur de kapel beschikbaar als kerk voor het Engelse garnizoen en later nam de Waalse gemeente haar in gebruik. In 1701 werd in het midden van het schip een muur gebouwd, zodat ook de Lutherse gemeente er godsdienstoefeningen zou kunnen houden. In de acht tiende eeuw is de situatie zo, dat de Luthersen hun kerkgebouw alleen kunnen ingaan door de poort van het gasthuis. In het gasthuis waren toen geesteszieken ondergebracht. Naast het gasthuis bevond zich het weeshuis. De Franse kerk had haar eigen ingang voor aan de straat. Op haar dakgedeelte stond een torentje, dat in 1747 hevig is beschoten. 97 Bergen op Zoom 7

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 107