leerde achtkante voetstukken en met koolbladkapitelen. Deze zuilen zijn verbonden door korfbogen met blok werk uitgevoerd in natuursteen. Aan de noordzijde staat een muur, waartegen twee hardstenen zuilen als van de galerij. Deze zuilen zijn bekroond door leeuwen, die een schild houden. De zuilen zijn eveneens verbonden door een korfboog van blokwerk. Dit gedeelte dateert uit 1571. Waarvoor dit gebouw diende konden we niet achterhalen, omdat omtrent de jaren 1571 de archieven slechts spaarzaam zijn bewaard. De verdieping is opge trokken van baksteen in blokwerk met natuurstenen banden. Boven de vensters zijn ellipsvormige togen; de oorspronkelijke kruisvensters zijn verdwenen. De bal- kenzolder van deze verdieping heeft geprofileerde sleu telstukken welke rusten op zandstenen kraagstenen met maskers. Aan de noordzijde eindigt dit gebouw in een trapgevel met makelaar op kraagsteen. De jaarankers 1638 ver tellen ons, wanneer dit gebouw tot stand kwam. 4. DE SINTE GEER TRUYD TSBRONNE" Als eigenaresse van deze landen had de abdis Geretruda tot taak ook te zorgen voor de geestelijke belangen barer onderdanen. Op haar tochten door hare bezittin gen is zij ongetwijfeld vergezeld geweest van monniken missionarissen en evenals later Willibrord en Bonifacius zullen die de geheiligde waterbronnen van de heidenen hebben gebruikt om deze daarin te dopen. Vandaar de legenden, die rond dergelijke waterbronnen in omloop zijn. Op wonderbare wijze ontstaan zijn ze zeker niet, doch het gebruik van de eerste geloofsverkondigers heeft ze voor latere geslachten geheiligd. Vlak bij Sinte Geertruydtsbronne verrees in de middel eeuwen een kapel. In deze kapel werden geregeld missen 94

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 102