koopers en uitgevers in Noord-Nederland", zelf in het bezit van een bibliotheek van over de 5000 delen, waar onder vele vijftiende eeuwse handschriften, incunabelen en vele Deventer drukken. Uit dezelfde tijd dateert de zijgevel aan de Stromarkt van het tegenwoordige winkelpand Engestraat 24., met zijn monumentale schoorstenen, daklijst en dakka pellen. Ook hier is het weer historische grond, want hier was oudtijds de woning van Floris Radewijnsz., geworden tot Fraterhuis, waarin hij de grondslag legde voor de eerste Broederschap des Gemeenen Levens. En in de tuin van het perceel werden in 1697 de schedels en enkele beenderen van Geert Groote en Floris Rade wijnsz. opgegraven, die thans in een reliekschrijn in de sacristie van de Broederenkerk bewaard worden, zoals we tevoren vermeldden. Zelfs in het Bergkwartier zijn de Lodewijkstijlen door gedruppeld, zo staat er in de Bergstraat No. 17 een voormalig woonhuis in die stijl met daklijst en houten deur omlijsting met gesneden kalf. Toch was het niet alles Lodewijkstijl met rechte kroon lijst wat de klok sloeg; ook omgezwenkte halsgevels of klokgevels, al of niet gekuifd, kwamen in deze tijd voor. Twee fraaie specimina ervan vindt men op de Brink: 19 een zeer hoge, die als afsluiting van het plein naar de Goltstraat het bijzonder gelukkig doet, afb. 32, en 82a, een gerestaureerde, sierlijke met kuif. Op dit dezelfde plein is, boven de geheel verminkte winkelgevel 110 van Vroom en Dreesmann nog een opvallend Lod. XV frag ment overgebleven. Twee vrouwenfiguren, Juno en Diana, flankeren een ledig alliantiewapen onder zich, gedekt met een kroon en met het jaartal 1735, terwijl op de kroonlijst drie siervazen staan. Het geheel wekt zeer gemengde gevoelens op: moet men zich het meest 84

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 98