1630 geopend kon worden als een soort universiteit, waaraan men echter niet kon promoveren. Toch is de stichting ervan voor Deventer van groot belang gewor den; professoren vestigden zich en studenten uit aller heren landen kwamen weer hier hun dorst naar kennis lessen, als in de goede dagen der vermaarde middel eeuwse Latijnse school, hetgeen kan blijken uit het feit dat er zich, tijdens het professoraat van de bekende professor Joannes Fredericus Gronovius, van 1642 1658, dus gedurende zeventien jaren, lieten inschrijven 450 studenten, waaronder 58 Duitsers, 27 Hongaren, 4 Denen, 4 Zwitsers, 1 Noor, 1 Fransman en 1 Belg. De nog bestaande Athenaeumbibliotheek, die echter ook veel vroegere bestanddelen bevat uit de eerste culturele bloeiperiode van de stad, de tijd van de Broeders des Gemeenen Levens, houdt de herinnering aan deze onderwijsinstelling, die in 1878 is opgeheven, nog levendig. In dezelfde straat, aan Assenstraat 8, kunnen we nog een fraaie deuromlijsting uit het derde kwart der acht tiende eeuw bewonderen. Grote Overstraat 75 heeft een goedgesneden, doch zeer verwaarloosde Lod. XV kroonlijst; 83 in dezelfde straat met een gevel van omstreeks het jaar 1787 zou weer een heel relaas over zijn bewoners en eigenaren kunnen houdende Bergevaarder Berent Ruyrkinck, de Deven ter Vader Cats Jan van der Veen; de „brave pourtret- en gezelschapsschilder" Pieter van Anraedt; de „zeer beroemde Advokaat en oudburgemeester deser stad" Mr Anthoni Bouwer, de medicinae doctor Willem Cost, die waarschijnlijk de tegenwoordige gevel liet optrek ken; een eeuw later zijn collega, de vermaarde biblio- phiel en bibliograaf Dr A. M. Ledeboer, schrijver van het bekende standaardwerk: „Boekdrukkers, boekver- 83

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 97