wilde hij de verbouwing uitstellen tot de befaamde betere tijden, hetgeen een voorzichtig en niet zo doorzichtig synoniem is van „met St Juttemis als de kalveren op het ijs dansen". Maar nu geviel het dat de heer des huizes zijn plichten jegens land en volk moest gaan waarnemen en zo begaf hij zich voor enige tijd naar Den Haag om de zittingen der Staten-Generaal bij te wonen. Na zich hiervan naar behoren gekweten te hebben, deed hij zijn karos weer Oostwaarts rollen en Verheugde zich op het weerzien, dat des te verrassender zou zijn, omdat zijn terugkomst enige dagen eerder was dan verwacht kon worden. En inderdaad de verrassing was zeer groot vooral voor hem. Want instede van de wat oude en vervallen gevels van zijn woning staarde hij naar een gemoderniseerde fagade, compleet met wapen schild en al. Wat was het geval? Nauw was hij vertrok ken geweest voor zijn Haagse séjour of mevrouw had de timmerman ontboden, de plannen, die al geruime tijd gereed lagen, te voorschijn gehaald en opdracht gegeven met de verbouwing te beginnen. Wat er zich toen binnenshuis heeft afgespeeld meldt de historie niet, alleen de gevel is ons overgeleverd en vertoont dezelfde stijl als meer woningen in de stad uit die tijd, al zullen de meesten onder minder dramatische of komische omstandigheden net naar men het opvat tot stand zijn gekomen. Een rondgang om al deze gevels op te sporen en te beschrijven zou, in letterlijke en figuurlijke zin, te ver voeren, maar een enkele ervan mag niet onvermeld blijven. En hierbij zal weer eens een keer te meer blijken dat de stenen kunnen spreken, als we ons niet alleen bepalen tot het waarnemen van de uiterlijke vorm en stijl, maar ons op de hoogte stellen, van het verleden van het huis, de lotgevallen van de bewoners, waardoor Deventer 6. 81

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 95