Van die inwendige pracht is, helaas, al weer veel ver dwenen en weggemoderniseerd en het enkele specimen of fragment dat hier en daar nog over is, doet het ver- dwenene dubbel betreuren. Het museum „De Waag" toont ons een schouw, type Daniël Marot, waarvan het bovenstuk van grenenhout is met een zandstenen onderstuk. De olieverfschildering stelt koningin Tomyris der Massageten voor, die de Medenkoning Cyrus overwon en nu diens afgeslagen hoofd in een bak met bloed doet dompelen, omdat hij bij zijn leven altijd zo bloeddorstig was geweest. De oorzaak van de invloed van Daniël Marot in Deven ter, die aan nog meer schouwen hier ter plaatse is te onderkennen, is niet ver te zoeken. Als architect van de koning stadhouder Willem III ver zorgde hij o.a. het inwendige van huize „de Voorst" bij Zutphen, in de jaren 1688'89 naar zijn ontwerp gebouwd. Verder is er op het museum nog een schoorsteenstuk afkomstig van een Lod. XV schouw dat gesigneerd is G.J.P. 1759, van de hand van de schilder G. J. Palthe, (16811767) die een tijdlang te Deventer werkzaam was. Een klein doek van hem met het bezoek van Zeus en Ilermes in de hut van Philemon en Baucis, en een stukje anno 1745 van zijn in 1719 te Deventer geboren zoon Jan Palthe, een vrouwtje bij een spinnewiel, zijn eveneens in het bezit van het museum. Het zo even genoemde schoorsteenstuk verbeeldt de geschiedenis van de balk en de splinter, Mattheus 7, vers 3, 4, 5, en was naar de overlevering wil, geschilderd op last van iemand die door zijn broeder meermalen, en en zijns inziens ten onrechte, werd vermaand inzake vermeende wereldsheid. De vermaande „nam dit niet" en voerde zijn broeder, als deze weer bij hem 79

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 93