De Waag, een familieportret van Frederik Frederikse Bannier en zijn echtgenote Johanna Quadacker, gehuwd in 1657, dat mogelijk niet geheel van zijn penseel, maar toch zeker uit zijn atelier is. Dit huis Polstraat 18, eveneens met bakstenen Ionische pilasters, vruchtfestoenen, wapenschilden, opschrift in het fries: „Anno Aeternae sedis funfatae MDCLXIV" en rechte kroonlijst, waarboven een fronton, heeft in wendig nog gang- en vleugeldeuren Lod.'XV, betimme ring, stucplafond en geschilderd behangsel uit het derde kwartaal der achttiende eeuw. Er naast staat een een voudig zeventiende eeuws poortje, in 1940 ontpleisterd en hersteld, van baksteen met gebogen fronton en lijst van zandsteen. Het gaf toegang tot de karakteristieke Manhuissteeg, welke nu particulier eigendom is gewor den en helaas afgesloten, zodat ze als steegje opgehou den heeft te bestaan. Zo is er bij het dwalen door de stad telkens een gevoel van wrevel of van weemoed over wat verloren ging, naast voldoening en vreugde over veel wat gespaard bleef en juist de zeventiende eeuw liet ons menigerlei bouwwerk in velerlei vorm, als een thing of beauty en zodoende een joy for ever. Hier is het, als Brink 10, een halsgevel van 1645 met ovale lichtopeningen en grote vleugelstukken in de vorm van dolfijnen en najaden, of een puntgevel met holge bogen aanzetten Grote Overstraal 54 daar een eenvoudige, goedgevormde puntgevel met rond boven licht en muizentandlijst Noordenbergstraat 60 een brede klokgevel van 1640 Noordenbergstraat 95/97 of het goed onderhouden aardige Gelders- Overijsselse geveltje met muizentandlijst en hijsbalkje op 126 in dezelfde straat naast de romantisch aandoende Kranensteeg. Elders, als aan het huis Assenstraat 4 een, 75

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 87