plafonds met stucwerk en de schilderingen boven de deuren in sommige vertrekken. De blauwe stenen voor het gebouw dateren uit de jaren 18041810 toen het Gerechtshof erin was gevestigd. De nog aanwezige gaten hebben gediend voor de palen van het schavot. Een wat ingetogener, maar even voornaam voorkomen heeft de iets latere klassieke gevel in de trant van Jacob van Campen, met bakstenen Ionische pilasters welke een rechte kroonlijst dragen, Brink 73. Inwendig bezit dit huis in een tuinkamer enige achttiende eeuwse paneeltjes in de manier van A. Schouwman en een paar grauwtjes; verder, in een zijkamer, met landschappen en waterpartijen beschilderde behangsels, eveneens uit de achttiende eeuw, die echter in de oorlogsdagen vrij ernstige schade opliepen. Hier was in de zeventiende eeuw de woning van de magistraat Hendrik Terhorch en ten zijnen huize was het dat Stadhouder Willem III menigmaal bij zijn bezoeken afstapte. Dan spoedde ook de schilder Gerard Terborch zich derwaarts om te werken aan het portret hetwelk hij van deze Oranjevorst maakte. Een andermaal begaf hij zich naar het in dezelfde stijl in 1664 door Philip Vingboons opgetrokken huis Pol straat 18, waar hij de hooggeleerde Theophilus Hogers, professor aan het Deventer Athenaeum, met diens vrouw Vreda Quadacker, naar het leven afconterfeitte. Talrijk zijn de portretten door Terborch van aanzienlijke De- venternaren uit zijn tijd geschilderd en lang zijn vele ervan nog in familiebezit gebleven, afb. 31. Heden ten dage evenwel is er in Deventer, waar Ter borch van 1654 tot aan zijn dood in 1681 werkte en zelfs het Grootburgerschap verwierf, niets meer van zijn hand dan, op het stadhuis, de reeds genoemde schilderij van de Deventer Magistraat in 1667, en, op het museum 74

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 86