betreft origineel specimen uit het jaar 1627, Spijker- boorsteeg no. 10 met nog het oude glas in lood, afb. 28, een dringend herstel behoevende, uit het jaar 1630 daterende gevel Walstraat 102, en een gerestau reerde gevel van 1633, naast de ingang van het Jordens- hofje, Kleine Overstraat, die vooral opmerkelijk is doordat aan de achterzijde nog duidelijk de zeer zeld zaam geworden vakwerkbouw te zien is. Maar vooral in het oude Bergkwartier, waar in de vele Bergopwaarts leidende straten en stegen nog iets van de sfeer van een ver verleden huist, staat nog menig geveltje in deze en andere trant, vervallen of gerestaureerd, steeds schilder achtig en een lust om te zien. Het bouwkundig oog vindt er veel van zijn gading. Zo bijvoorbeeld de zijgevel in de Kerksteeg van het perceel Bergkerkplein 1, met een merkwaardige afgeschuinde hoek, waarboven de zijkant van de geveltop rust op een gemetselde overkraging van profielstenen. Een ander gewas uit de vruchtbare en sierlijke renaissancetuin is het tegenwoordige Kantongerecht Brink 12, afb. 30. Het werd in de eerste helft der zeventiende eeuw gebouwd door een lid van het geslacht Bouwer en stond dientengevolge als het Bouwershuis bekend. In 1939 werd het gerestaureerd, zodat zijn monumentaal en waardig voorkomen zeer gewonnen heeft. De bakstenen gevel wordt verlevendigd door overvloedig aange brachte zandsteen. De bouwheer was afkomstig uit het Bentheimse, waar hij deelgenoot in de steengroeven was, zodat het materiaal gemakkelijk bij de hand was. Vandaar al deze zandstenen versieringen als banden, schelpvormige vullingen boven de vensters, en gebeeld houwde maskers. Ook inwendig spreekt hier en daar nog iets van de oude luister, als de grote marmeren gang, de eikenhouten trap met gesneden leuning, de 73

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 85