boven beschrevenen, maar toch hebben ze bekoring, zelfs in hun eenvoudigste vorm, als de rijzige pakhuis gevel Bergschild 13, afb. 27, reeds in 1641 het Kromholt geheten, en het aardige trapgeveltje Graven 15. Er staat daar een rijtje huizen, dat de opmerkzame beschouwer een ongewilde, maar leerrijke les in bouwstijlen geeft. Graven 7 vertoont een fraaie, brede ingezwenkte hals gevel, ook wel genaamd klokgevel, zijn buurman, het huis de Blauwe Hand geheten, zoals nog op een gevel steen met een blauw handje te zien is, dateert uit het jaar 1652 en heeft een, gelukkig nu eens niet bepleis terde, halsgevel. Dit type is voortgekomen uit de trap gevel en vertoont enkele grote trappen, welke zijn opgevuld met versieringen, schouderstukken genoemd. Aan zijn zijde is in 1902 verrezen een imitatiegevel, zielloos en doods aandoend door de doffe machinale steen en het gebrek aan verhoudingen. Daarnaast het reeds besproken trapgeveltje van 1641, helaas wel weer bepleisterd, maar klaarblijkelijk zelf verlangend hiervan ook ontdaan te worden, want de pleisterlaag laat hier en daar reeds los, en waar dit geschiedt, toont het, coquet en verleidelijk, de warmrode kleur van de oor spronkelijke baksteen. Ook hier weer een uiterst dank baar object voor restauratie. Aan de overzijde, Graven 16, verrijst weer een fraaie halsgevel anno 1661, waarvan bij het bombardement van 15 December 1944 woonruimte en dak geheel ver nield werden. De gelukkig wel intact gebleven voor- en achterzijde de laatste met puntgevel, voorzien van 2 bakstenen tandlijsten en moeten van vensters met ont- lastingsbogen zijn veiligheidshalve gestut in afwach ting van verder herstel. Het is even ondoenlijk als onnodig alle nog voorko mende exemplaren van de diverse bouwstijlen op te 71

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 83