de Brink, een woning met een rijk geornamenteerd poortgebouw optrekken, waarop de spreuk: „Alst Godt behaget beter benijt als beclaget". Het woord beter dat tussen de beide andere regels apart staat, deed een wat vluchtige Fransman indertijd schrijven, dat dit huis gebouwd was „par un certain monsieur Beter", wiens naam op de gevel stond! Deze gevel dan prijkt met de wapenschilden van het echtpaar Penninck-van Reede, en met beelden, voorstellende Fides, Spes, Cha- ritas, Prudentia, Fortitudo, Temperantia. Op de top heeft waarschijnlijk Justitia gestaan, deze is echter sedert lang verdwenen en vervangen door een gesti leerde bom; noch aan deze verdwijning van de Gerech tigheid, noch aan de vervanging ervan door een zinne beeld van geweld behoeft enige symbolische betekenis gehecht te worden. De genoemde beelden zijn evenwel copieën, waarvan de originelen in 1890 naar het Rijksmuseum verhuisden. In dat jaar werd de woning, toen bewoond door de be kende publicist Dr A. J. Vitringa (Jan Holland), aange kocht door de Doopsgezinde Gemeente om er haar kerkgebouw in te vestigen. Het was toen niet voor de eerste maal dat het Penninckshuis een dergelijke be stemming kreeg. Van de familie Penninck toch was het in 1686 gekomen aan het Katholieke geslacht van Hövell, waarin het tot 1801 is verbleven. Ten tijde der in de zeventiende eeuw meermalen uitgevaardigde plak katen „dat geen Papisten eenige heymelicke ofte open bare vergadering ofte byeencomste en sullen houden", werden ten huize van baron van Hövell geheime Katho lieke godsdienstoefeningen gehouden, terwijl zelfs de relieken der H.H. Lebuinus, Marcellinus en Radboud daar een tijdlang bewaard werden. Niet alle trapgevels zijn van zo'n wijdse allure als de hier 70

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 82