houden: „Lof sy God voer al dat is best gescal die men altyt loven sal". „Dat men van goet nimmer sal maken quaet. Dat elck sal bi de sinen bliven lae- ten een ander het sine driven." Van iets eerder datum misschien is in de Assenstraat 10 de vroeg renaissance schoudergevel van het huis met de Hoofden voorzien van acht fraaie sierankers in bloemvorm; ook al een gevel die ontpleistering en herstel ten volle waard zou zijn. De gesneden eiken houten karbelen die onder de balken van de eerste ver dieping waren, bevinden zich thans in het museum De Waag en vertonen zowel figuren, die nog middeleeuwse reminiscenties dragen als renaissance koppen en mo tieven, afb. 25. Op de Brink bouwde de koopman Herbert Dapper de rijke voorgevel, in de trant van Vredeman de Vries, van het huis met de gevelsteen, waarop drie vergulde harin gen en het opschrift: „Dit hus is godt bequam, in di drie vergulden herinck is sin naem, anno 1575", een der mooiste en best bewaard gebleven zestiende eeuwse renaissancegevels in ons land. Ook hier vindt men, doch aan de achterkant, de overigens vrij zeldzame schouder gevel, die de vorm heeft van een puntgevel met enkele kleine tafeltjes, schouders genaamd, afb. 26. Het gebouw behoort thans tot het museum De Waag en bezit, vooral in de op zich zelf reeds fraaie, gewelfde kelders, veel merkwaardigs aan stenen bouwfragmen- ten; op de eerste verdieping zijn twee kamers ingericht in de stijl van de tijd der Camera Obscura, een verdie ping hoger is de kinderkamer met een grote collectie kinderboeken en -spelen en een costuumkamernog weer een verdieping hoger bevat een interessante en uitgebreide praehistorische verzameling. Omstreeks het jaar 1583 liet Herman Penninck, ook op 69

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 81