HOOFDSTUK 1 Twaalf eeuwen Deventer historie. il men een stad waarlijk leren kennen en liefheb ben, dan moet men doordringen tot haar diepste wezen. Dan dient men te weten, wat er zich in de loop der eeuwen heeft afgespeeld. Want het zijn niet alleen de huizen en gebouwen, die haar karakter bepalen, maar haar historisch verleden drukt er onmiskenbaar zijn stempel op, bepaalt voornamelijk haar sfeer. In Deventer is dit nog zeer sterk waarneembaar, als we, gaande door de nauwe, bochtige straten, over de ruime pleinen, langs de oude gevels en gebouwen, ons daarbij dit verleden voor de geest kunnen halen. Beelden, feiten en figuren uit bijna twaalf eeuwen doe men er dan voor ons op. In de achtste eeuw zien we er Saksers op hun hoeven wonen en handelaren, die zich neerzetten aan de haven en langs de IJssel. En op gezette tijden komt het Saksi sche volk uit wijde omtrek om hier, op de Berg, zijn go- vergaderingen te houden. Dan verrijst de figuur van Lebuinus met het kruis hoog geheven in de hand, blakend van geloofsijver en beke ringsdrang. Het Christendom doet ook aan deze zijde van de IJssel zijn intrede, een houten kerkje wordt gebouwd, verbrand en herbouwd. Lebuinus sterft, maar zijn stichting blijft bestaan, het kruis blijft blinken door de rook en de smook van zijn verbrande bedehuis, van door de Noormannen platgebrande woningen. Zijn kerkje wordt telkens weer herbouwd, tenslotte in 937 van steen, nadien telkens vergroot en verfraaid. Daar n >ndom, waar de kiem werd gelegd voor de latere 9

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 7