de Unie te blijven, toch nog naarstig gebouwd. En hoe wel het in het algemeen weinig zin heeft van verdwenen schoonheid te gewagen, mag hier één gevel niet onver meld worden gelaten, die helaas in 1862 werd afge broken en vervangen door het smakeloze gebouw dat thans op het Grote Kerkhof voor schouwburg dient. Voor die tijd stond daar dan het huis „de Schuur", in 1558, dus nog in vredestijd, gebouwd door de magi straat Johan Doornebos, later, van 16961711 de woning van Gijsbert Cuper, hoogleraar aan het Athe- naeum en burgemeester van Deventer, lid van Gedepu teerde Staten van Overijssel en van de Staten-Generaal, Gedeputeerde te velde, geleerde en verzamelaar die met talloze vooraanstaande personen in Europa in briefwis seling stond, afb. 24. Langer dan drie eeuwen heeft deze fraaie renaissance gevel met zijn drie verdiepingen, ondersteund door pilasters en versierd met lijstwerk, bekroond door een rijke top, daar gestaan als een sieraad van het Grote Kerkhof; meer dan driehonderd jaren gingen de ver schillende bewoners er in en uit, werd er binnen de muren gedacht en gewerkt aan het welzijn van stad en staat, van wetenschap en kunst en aan de gewone dage lijkse dingen des levens. Nu rest er van de vermogende bouwheer Jan Doornebos ternauwernood de naam; van de vermaarde Gijsbert Cuper slechts 156 delen ingebon den brieven en aantekeningen, berustend op het Algemeen Rijksarchief en de Koninklijke Bibliotheek te 's-Gravenhage en het Gemeentearchief te Amsterdam, en van het huis slechts een gelukkig nog voor de afbraak vervaardigde grote tekening op het museum De Waag met enkele fragmenten van de gevel, onderdelen van een spreuk welke eertijds op de gevel prijkte maar nog zijn vermanende wijsheid elk geslacht opnieuw blijft voor- 68

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 78