HOOFDSTUK VII. Woonhuizen in Renaissance stijl. egen het herfsttij der middeleeuwen viel ook De- venters najaar. Zijn rijke wasdom op cultureel en commercieel gebied, zijn machtige en krachtige positie gingen in de zestiende eeuw stilaan teloor. Voortdurende oorlogen, afnemende betekenis der Hanze en van de scheepvaart op Bergen, het slechter bevaar baar worden van de IJssel, heel een samenstel van ver anderde omstandigheden deed zijn invloed gelden. Toch kwam voor de stad nog niet een alles verstijvende winter: een lange kranenzomer, een groot deel van de zeventiende eeuw beslaande, zag Deventer een her nieuwde, zij het ook bescheidener, bloei ingaan. Het bonte middeleeuwse stadsbeeld veranderde allengs, inplaats van knarsende, zwaar beladen Hessenwagens reden statige karossen door de straten, de kleurige kleding van een bontwiemelende menigte was vervangen door stemmige zwarte mantels en deftige breedgerande hoeden. Ook de huizen waren veranderd; de houten gevels met rieten daken hadden reeds lang plaats ge maakt voor stenen woningen met leem of pannen gedekt, de gothische vormen waren geleidelijk verdwe nen, de renaissance had ook hier haar intrede gedaan en in verschillende gedaante vertoont zij zich nog heden ten dage op vele plaatsen in de stad. Er werd in de tweede helft der zestiende eeuw, ondanks de tumulteuse tijd van de tachtigjarige oorlog, toen de stad in 1578 door de Staatsen werd genomen, in 1587 door verraad weer in Spaanse handen kwam, om in 1591 door Maurits veroverd te worden en voorgoed bij 67

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 77