HOOFDSTUK VI. Overblijfselen van Gothische bouwkunst. aast de kerken en kloosters, de gasthuizen en gestich ten, waren het de straten en stegen, met hun wonin gen en werkplaatsen, waarin zich hoofdzakelijk het dage lijkse leven afspeelde, die het stedelijk karakter in de middeleeuwen bepaalden. Hier rolden de vaten en werden de kisten opgestapeld, daar knarsten de kranen om de handelswaren in en uit de schepen te brengen. In de Smedenstraat vlamden sinds 1315 de vuren der smidsen, op de marktpleinen rijden zich de Hessen wagens, door de straten drong een drukke, bezige menigte, in de werkplaatsen was het een kloppen en hameren van meesters en gezellen, onder de luifels een kijken en kopen van de uitgestalde koopwaar. Handel en nijverheid brachten welvaart en werk binnen de murengodsdienst, kunsten en wetenschappen hieven het leven op hoger planpestilenties en oorlogen, bran den en epidemiëen bedreigden de menigten, raasden schrikwekkend en vernielend door de nauwe straten, drongen verwoestend door in de woningen. Maar hoe weinig is er van deze middeleeuwse huizen tot de huidige dag bewaard gebleven, hoe schaars zijn, helaas, de overblijfselen van wereldlijke gothische bouwkunst in Deventer. Slechts in de stad hier en daar een fragment, in het museum een enkel stuk. In de schaduw van de Bergkerk, Kerksteeg 18, is een gepleisterd, waarschijnlijk veer tiende eeuws fragment van een geveltop, waarin een dichtgemetseld spitsboogvenster met kolonetten, een tijdgenoot dus mogelijk van Geert Groote. 62

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 72