Opgericht op initiatief van Mr H. Kronenberg, op gebouwd en tot bloei gebracht door wijlen Dr M. E. Houck was het een museum geworden dat de aandacht en waardering had van stadgenoot en vreemdeling en van eerstgenoemde daarenboven nog belangstelling en sympathie. Uit alle lagen der bevolking kwam men met voorwerpen aandragen, gasten werden er mee heenge nomen om het te tonen, kortom men voelde het als een gemeenschappelijk Deventer bezit, waar men trots op kon zijn. Helaas heeft ook hier het oorlogsgeweld woest huis gehouden en is, hoewel de verzamelingen opgeborgen waren en goeddeels onbeschadigd bleven, de schade in- en uitwendig zeer aanzienlijk. Maar alles is weer gaande weg hersteld en in luister herrezen, zodat de kunst zinnige en wetenschappelijke bezoeker, de belangstel lende leek en de vakman weer veel van hun gading kunnen vinden, zoals de belangrijke verzameling stede lijke en gewestelijke munten van Overijssel, de afdeling ceramiek, de gebruiksvoorwerpen van de meest uiteen lopende aard, de uitgebreide topografische collectie, de zeventiende eeuwse Grote Zaal en Trapkamer met fraaie schouwen, de merkwaardige middeleeuwse en latere bouwfragmenten, de interessante schilderstukken, meest portretten, waaronder één uit het atelier van Terborch en het in 1930 door Han van Meegeren geschilderde portret van Dr M. E. Houck. Merkwaardig is, dat de grote koperen ketel die buiten aan de Waag hangt, onbeschadigd is gebleven; de gaten er in dateren nog uit de Franse tijd. Deze ketel is in 1434 gebruikt voor de terechtstelling van een valse munter in kokende olie, de gebruikelijke straf die eer tijds op dit misdrijf stond. Deze herinnering aan het munten het vervalsen bleef gelukkig uitzondering en 60

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 68