torens en borstweringen. Zelfs kwam er bij een der laatste restauraties een geheime put te voorschijn, waar uit men vanaf de bovenste verdieping door een trechter in de muur van de achtergevel drinkwater kon putten, om bij belegering voor dorst gevrijwaard te zijn. Ook zijn oorspronkelijke vorm, zonder bordes, zonder klokketorentje, was veel krijgshaftiger en barser, meer in overeenstemming met zijn grimmige dienst aan Mars. Nadat het gebouw voltooid was, bracht men allerlei snaakse versieringen aan de buitenkant aan, die ten doel hadden de hertog van Gelre te bespotten. Deze liet dit evenwel niet op zich zitten en wist bij het verdrag dat hij in 1528 met de landsheer Karei V sloot, een ge heime bepaling opgenomen te krijgen behelzende, dat Deventer tijdens het leven van de Gelderse hertog geen brug over de IJssel mocht hebben en elf jaar lang hebben de Deventernaren met dit ongerief de prijs voor hun grappenmakerij moeten betalen. Daarenboven werd een aantal spotbeeldjes op last van Karei V nog in 1532 weggenomen, waarvan men de lege consoles nog heden ten dage kan zien. Wel is nog aanwezig, behalve de fundatiesteen met het opschrift: „Int jaer ons Heeren anno MD ende XXVIII op sunte Mariën Dach woert den eersten sten van desen Waeche ghelacht 1528", en drie stenen naast elkaar met zon, maan en ster, symboliserend de naam van een der af gebroken forten de Morgenster, een koddig beeldje, voorstellende „de Kiek in de pot", een manshoofd, kijkend in een etenspot. Helaas is zijn tegenhanger, de Kiek uit de pot, bij het bombardement van 6 Februari 1945 eraf geslagen ep verbrijzeld. Inwendig bevat het Waaggebouw sinds 1915 een mu seum op Deventer en omgeving betrekking hebbend. 59

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 67