Van stadsbibliotheek werd deze boekerij Atheneum bibliotheek, een naam die ze ook heden ten dage draagt en die ontleend is aan de Illustre School of Athenaeum, gesticht in 1630. Deze inrichting van onderwijs, een soort Universiteit, met hoogleraren en studenten, kreeg nog in 1836 niet ver van het stadhuis, op de Grote Poot, een nieuw gebouw, opgetrokken in die, toentertijd zo in zwang zijnde, neo-griekse stijl, door de toenmalige gemeente architect B. van Zalingen. Voordien stond hier het oude Stadswijnhuis of de Steerne en de prenten die er van over zijn, doen dat verdwijnen wel zeer betreuren, afb. 18. Veel, al te veel, is er, voornamelijk in de negentiende eeuw, gesloopt, onoordeelkundig en onnodig; maar de beste reactie daarop is niet een spijtig bejammeren, maar een waakzaam trachten te behoeden wat nog overbleef, dit in goede staat te houden en ervan te genieten. En daartoe is gelukkig in Deventer ook nog gelegenheid. Zo valt, tussen het voormalige Athenaeum gebouw, waar thans de Sociëteit de Hereniging is gevestigd met in een der zalen een grote afbeelding van het voormalige Wijnhuis op de muur geschilderd, met de omschrijving die een zeventiende eeuwse kroniek schrijver ervan gaf, n.1.„Hier recoliert die Burgerie haer vrientschap en liefde, ende spoelt alle ranceur ende onlust uyten herte, In somma, het is den Grafhof van twisten ende van sorgen", en het stadhuis op het Grote Kerkhof te bewonderen de fraaie bakstenen, rijk met zandsteen verlevendigde trapgevel van het tegenwoor dige Politiebureau, één der rijkste renaissance gevels in ons land. Oorspronkelijk was hier het huis de Brunenberg, dat in 1364 door de magistraat werd aangekocht en tot 55

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 63