jongelingh van 24 jaren) en dus in de hitte sijner jeught) die deese Dochter/volgens Kryghs geright/ als een Overwinner der Rebellen) voor hem selven had mogen behouden) of ten Wijf nemen/ wijl hij noch on getrouwd was/ haer Ouderen voor hem doen roepen, stelde de Maegd in derselven bewaringh; en ontbood oock haren Bruydegom Alluciusdie/ op hem overgele verd Vrij-geleide/terstond verscheen. Scipio sprack hem seer vriendlyck aan en gaf hem syne Bruyd onaenge- raeckt weer". Het snijwerk in deze burgemeesterskamer is waarschijn lijk van de hand van Derk Daniels, zoon van de Kamper schrijnwerker Daniël Berends, hier in 1664 gehuwd. Ook zou hij, in de vestibule, het eikenhouten portiek met het jaartal 1665 vervaardigd hebben. Deze deuren geven toegang tot de commissiekamers, waarvan er een, in moderne stijl, tot trouwkamer is ingericht; aan de wand een schilderstuk van Co Breman van zeer grote afme tingen en een romantisch doek van C. Springer uit het jaar 1869, voorstellende de Waag op de Brink met zeventiende eeuwse stoffage. Het plafond vertoont stuc werk met de wapens der Deventer geslachten: van Boeckholt, Borgerinck, Rouse en van Suchtelen. De vestibule, een, eertijds perk of plein genoemde, een voudige, maar door haar ruimtewerking aangenaam aandoende zaal van grote afmetingen, 11.50 x 15 M., is met achttiende eeuws stucwerk versierd en bevat aan de wanden merkwaardige zeventiende eeuwse gildeborden, een paar vijftiende eeuwse reuachtige statiezwaarden en twee borden met elk zës beuszwaarden. Reeds in 1316 is er sprake van „stads eigen zwaard" en nadien kwamen er nog verscheidene bijzo in 1378 „van enen knape, die onzer stad een groet zwaerd ghegheven hadde", 1382; 1385, toen men er een van de proost van Oudmunster 53

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 61