INLEIDING O tralend staat de zon boven de stad aan het glan- zende water. Stad en stroom behoren bij elkaar, de seizoenen door, de eeuwen door. Zijn opkomst en bloei, zijn schoonheid grotendeels, dankt Deventer aan de IJssel. Als er reeds in het jaar 806 gesproken wordt van zeven hoeven in Daventre portu, dan kwam dat door de han delslieden en kooplieden, die zich hier hadden neerge zet, aangetrokken door de gunstige ligging van de plaats aan dit vaarwater. Hier is ook de bakermat der moderne devotie; hier ging rond de indrukwekkende gestalte van de vader dezer zo diep en zegenrijk in het middeleeuwse leven ingrijpende beweging. Geert Groote, hij werd in 1340 hier geboren, bracht hier het grootste deel van zijn kort maar werk zaam leven door, stierf hier in 1384, nalatend een wel dadige invloed en een lichtend voorbeeld voor tijdge noot en nageslacht. Doch terzelfder tijd lagen rijkbeladen schepen aan de kaden van de bloeiende en machtige Hanzestad en ook nadien, toen het getij kenterde, bleef de IJssel stromen, dreef er menig koene gedachte, menig tere droom op zijn golven mee, hield het levenwekkende water een frisse geest vaardig in de stedelingen aan zijn oevers. De stad bleef levend en levendig, ondanks haar eeuwen oude geschiedenis, en iets van haar historie en schoon heid te vertellen zal het doel van dit boek zijn. Niet alleen van haar architectonisch en oudheidkundig schoon, want dan blijft de eigenlijke stad een gesloten boek, geeft ze alleen een dorre les in kunstgeschiedenis over bouwstijlen en geveltypen. 7

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 5