opmerkelijks biedt, behalve een zestiende eeuws beeldje van de Heilige Elisabeth in een nis op de binnenplaats rechts van de ingang. Dit gasthuis, omstreeks 1500 ge sticht, waarschijnlijk door Warner van Diepenheim, was aanvankelijk ook alleen een armenhuis, doch in de tweede helft der zestiende eeuw werden er, naast armen en proveniers, ook „krancken ofte onnoselen" opgeno men en sinds 1760 was en is het nog steeds bestemd „om sodanige menschen, die door Godshand met krankzinnigheid en andere dergelijke droeve toe vallen bezocht worden, aldaar te verplegen en te alimen- teeren". Daartegenover staan sinds het bombardement van 6 Februari 1945 helaas de ruïnes van de gebouwen, uitmakende het St Jurriën-gasthuis. Reeds in de eerste helft van de veertiende eeuw lag bij de Snippeling, even buiten de stad, een aan St Gregorius gewijd Leprozen huis. In 1578 werd dit melaatsenhuis overgebracht naar de Bagijnenstraat naast het St Elisabethsgasthuis, waar na het in 1846 naar de tegenwoordige plaats aan de overzijde werd verplaatst. Ook voor de pestlijders werd eertijds gezorgd: het al in 1474 voorkomende St Geertruidengasthuis werd in 1512 voor pestlijders bestemd. Toen deze gevreesde ziekte echter langzamerhand was geweken verloor het gasthuis deze bestemming en werd het een inrichting waarin zieken werden opgenomen en als zodanig bestaat het nog steeds onder zijn oude naam voort in het nieuwe in 1940 geopende gebouw aan de Dr Fesevurstraat. Daar berusten nog, kort geleden ontdekt, een zestiende eeuwse zandstenen vrouwenfiguur, waarschijnlijk St Geertrui voorstellende, en, wachtend op een geschikte plaats om weer opgesteld te worden, fragmenten van een poortje met het jaartal 1618, afb. 16, en een relief, 43

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 47