Eveneens in de Bagijnenstraat heeft gestaan het om streeks 1400 gestichte en aan St Ursula gewijde Kerste kens- en Brandesklooster en wel daar, waar in 1857, het ook al in neo-classieke stijl opgetrokken Oude Vrouwen huis is verrezen. Dit Oude Vrouwenhuis kreeg als be stemming de bewoonsters op te nemen van vier middel eeuwse stichtingen, het Stappenhuis in 1342 gesticht in de Bagijnenstraat door Henric Stappe; het Meyershof waarvoor in 1418 door Johan Marckquart met zijn zuster de grondslagen werden gelegd, Achter de Broe deren gelegen; de naar de stichter Herman Boevincks- huis geheten instelling in de Pontsteeg, uit het jaar 1454 en het Mouwyckshuis door Peter van Mouwyck in 1545 in de Walstraat gefundeerd. Tegenover dit Oude Vrouwenhuis, op het terrein van het voormalige Olde Convent, is sinds 1580 het Burger weeshuis gevestigd, dat in 1859 in Nieuw-Griekse stijl werd herbouwd. Het bezit nog vier zeventiende eeuwse beeldjes, voorstellende twee weesjongens en twee wees meisjes in knielende houding, aan een gevel op de bin nenplaats, alsmede twee grotere, staande kinderfiguren in achttiende eeuwse kledij, mogelijk afkomstig van het eertijds daar tegenover gelegen hebbende, uit 1679 daterende, arme wees- of holdehuis, afb. 13. Zo leeft de geest van de middeleeuwen in de Bagijnen straat nog steeds voort en de behagelijkheid en rust, die uitgaan van de pretentieloze maar toch waardige gebou wen met hun bejaarde mannen en oude vrouwtjes, sluiten volkomen aan bij het aan weldadigheidszin, ouderdoms- en ziekenzorg gewijde verleden. Ook dit laatste werd eertijds niet geheel vergeten; iets verder in de Bagijnenstraat, naast de gebouwen van het Grote- en Voorstergasthuis, vinden we het St Elisa- bethsgasthuis dat als gebouw uit het jaar 1857 niets 42

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 46