Naast zwelgend zingenot en wereldse praal bloeiden ook vrome godsdienstzin en diepe devotie en talrijk waren dan ook de legaten en schenkingen ten behoeve van minder met aardse goederen bedeelden, de stichtingen, opgericht ter ere Gods, ten nutte der schamelen, de zaligheid des schenkers ziel en tot hun eeuwige memorie. Ogenschijnlijk is er weinig of niets meer van al deze instellingen, die zo menigmaal waren opgezet om „voor altoos stand te grijpen, duchtigh en van eeuwigduurende kragt (te) zijn". Toch loont het nog de moeite op een historische speur tocht door Deventer na te gaan, wat zich, door de eeuwen heen, in de een of andere vorm, hiervan nog heeft weten te handhaven. Van de beide mannenkloosters: het Cellebroederen- klooster in 1495 gesticht aan de Noordenbergstraat, met een zijgevel langs de Nieuwe Markt, en van het Fran ciscanerklooster, dat, zoals we reeds zagen bij de Broe derenkerk heeft gestaan, is niets meer over. De vijf vrouwenkloosters hebben meer sporen nage laten. Wel is het aan St Cecilia gewijde, in 1388 ge stichte Lamme van Diesenklooster in de Pontsteeg geheel verdwenen, maar van het Buiskens- of St Agnie- tenklooster in 1405 aan de Papenstraat ontstaan, zijn nog bouwresten te onderkennen, afb. 7. In de uit 1640 daterende, tegenwoordig nog het Klooster genoemde straat, bevinden zich de noordmuur van het perceel Klooster No. 5, thans gebouw Gemeentereiniging, drie dichtgemetselde spitsboogvensters in eenvoudige traceringen. Ook de achterzijde der in 1501 opgerichte kapel is van de Papenstraat, naast No. 78, nog te her kennen met eveneens dichtgemetselde spitsboogvensters. Het oudste klooster hier ter stede was het zogenaamde Olde Convent, in 1306 ingewijd aan de Bagijnenstraat, 40

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 44