Bisschop uyt zijn huis in beide (n.1. Maria- en St Lebui- nuskerk) den dienst aensien konde" en op de plaats van de tegenwoordige Sallandse Bank, in de Hofstraat, welke haar naam aan de Bisschopshof ontleent. In 1613 werd deze straat aangelegd op het terrein der voorma lige bisschoppelijke residentie, hetwelk eertijds doorliep tot de Graven. Van het vroegere „Capittel off Papencloester deser Stadt", dat het terrein bestreek van de tegenwoordige huizen Kleine Poot Nos 119, is boven het perceel Lange Bisschopstraat no. 1 nog een bouwfragment te zien, met spitsboogvenster, en ook het te vermelden poortje zal er ongetwijfeld deel van uitgemaakt hebben. Hier was het, dat oorspronkelijk de vermaarde, reeds in de dertiende eeuw opgerichte, Deventer Kapittelschool gevestigd was. Hier woonden aanvankelijk gezamenlijk bijeen de canonici, scholastici, clerici, lectores en audi- tores, die er door de Proost werden gespijzigd. Hier ook ging Geert Groote school, en eveneens Thomas van Kempen; hier lag de grondslag voor de latere Latijnse school die op het Grote Kerkhof haar bloeitijd beleefde, zo onder rector Alexander Hegius die wel 2200 discipelen onder zijn gehoor had uit alle landen van Europa. Het huidige nu juist 100-jarige Gymnasium is weer uit deze Latijnse school voort gekomen. De Proostdij, woning van de Proost, de plaatsvervanger van de bisschop van Utrecht, heeft gestaan ter hoogte waar nu zijn de huizen Stromarkt 17 en 18 en Sandra- steeg 1. De oudste vermelding van een proost hier ter stede dateert uit het jaar 1040. In de buitenmuur van Sandrasteeg no. 1 bevinden zich nog tufstenen blokken en moeten van romaanse rond boogvensters; inwendig, op de begane grond, klooster- 37

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 41