stichtster, Eleonora van Engeland. Helaas zijn de beide in 1886 gegoten en aan de H. Lebuinus en de H. Mar- cellinus gewijde fraaie klokken in 1943 door de Duit sers ook geroofd en versmolten. De Synagoge in de Goltstraat heeft wel niet een oude, maar, desondanks, toch bewogen geschiedenis. Haar voorgangster stond in de Roggestraat en werd in 1798 ingewijd, nadat een jaar tevoren de zeven te Deventer wonende joodse families zich tot een gemeente hadden verenigd. Op de duur te klein geworden, vooral nadat in 1883 de hereniging had plaats gehad van de Neder landse Israëlietische gemeente en de afgescheiden Israëlietische gemeente, werd in 1892 een nieuw, het nu nog bestaande, gebouw in Moorse stijl opgetrokken naar een ontwerp van de stadsbouwmeester van die dagen J. A. Mulock Houwer. In 1941 werd dit op goddeloze wijze door trawanten van het naziregiem besmeurd en inwendig vernield. Zo kreeg het ook zijn deel aan de zware beproevingen die de Joden werden aangedaan. Maar het bedehuis herrees en werd 8 Juni 1947 weer in gebruik genomen, zij het ook nog niet geheel weer hersteld en in het smartelijk besef dat er van de onge veer 600 Deventer Joden door de furor teutonica onge veer 400 waren doodgemarteld en vermoord. Tot de overige historische gebouwen van kerkelijke aard kunnen gerekend worden de Bisschopshof, het Kapittel en de Proostdij. Maar hun historie spreekt heden ten dage duidelijker verneembare taal dan hun schoonheid, want meer dan de heugenis van hun be staan, en een enkel fragment, is er niet van over. De Bisschopshof, het paleis van de bisschoppen van Utrecht, als ze te Deventer vertoefden, is zelfs geheel verdwenen. Het heeft gestaan tegen de Grote Kerk, zodanig, gelijk een oude schrijver verhaalt: „dat die 36

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 38