inwendig nog vele merkwaardige bouwfragmenten uit gewezen en in 1803 ingewijd. De derde oude kerk is de tegenwoordige Rooms-Katho- lieke St Lebuinus- of Broederenkerk, in 1338 door Eleonora van Engeland, de gemalin van Hertog Reinoud II van Gelder gesticht als kerk voor het Minderbroede renklooster. Als kloosterkerk was het een vrij eenvoudig bouwwerk met een driebeukig schip, dwarspand en koor, maar sindsdien is er herhaaldelijk aan verbouwd, waarbij de zuidelijke zijbeuk en een gedeelte van het dwarspand werden afgebroken, het koor verlengd en de noordelijke zijbeuk verbreed. Grote wijzigingen hadden er nog plaats in de zestiger jaren der vorige eeuw, uit het jaar 1868 dateren b.v. de dakruiter en het portaal van een der gevels aan de westzijde, beide „neogo- thisch". Ook de dakruiter stamt uit de negentiende eeuw. In 1799 werd deze kerk aan de Rooms-Katholieken toe gewezen in 1803 ingewijd, afb. 10. In het Aartsbisschoppelijk Museum in Utrecht zijn enige fraaie van hier afkomstige paramenten, waaronder uit de vijftiende eeuw; benevens het Evangelarium van St Lebuinus, een Karolingisch handschrift met rijkver sierde band uit de dertiende eeuw, en een ivoren beker, romeins, uit de vierde of vijfde eeuw, met verguld zil veren montuur uit later tijd, de Lebuinuskelk, afb. 11; in de kerk zelf zijn o.m. een reliekschrijn met relieken van de H. Lebuinus, de H. Marcellinus, de H. Mildrida, en de H. Radboud; een reliekschrijn met de schedels van Geert Groote en Floris Radewijnsz, in 1697 gevonden in de tuin van het voormalige Fraterhuis, toen naar een nog in Emmerik bestaand fraterhuis ge voerd en in 1855 uit Xanten namens de laatste drie fraterheren weer naar Deventer gezondende zeer afge sleten zerk van de in 1355 overleden en hier begraven 35

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 37