Was de Bergkerk oudtijds Deventer's tweede parochie kerk, de eerste, en oudste, was de Onze Lieve Vrouwe- of Mariakerk, waarvan evenwel nog slechts schamele resten over zijn, grenzend aan de Grote Kerk. Toen deze namelijk tot kapittelkerk verheven was, diende er voor de parochianen een ander bedehuis te komen, en in de eerste helft van de dertiende eeuw waarschijnlijk, omstreeks 1240, werd de Mariakerk gebouwd, zo dicht bij de Grote Kerk dat zij zelfs de oorzaak werd dat, zoals we reeds zagen, de tweede toren daarvan niet ge bouwd kon worden. De daarvoor gedachte ruimte moest namelijk gebruikt worden voor uitbreiding der Mariakerk. Nog heden ten dage ziet men daar ter plaatse de zuidelijke zijbeuk, als het enige overblijfsel ervan dat nog intact is. Haar verval dateert evenwel niet van de laatste jaren: reeds in de zeventiende eeuw werd de noordelijke zij beuk en het hoge middenschip gesloopt, de zuidelijke zijbeuk ingericht tot 's lands ammunitiemagazijn, en nog steeds behoort het aan het departement van Oorlog dat er tot voor kort een Arsenaal in had gevestigd. Het voormalige hoge middenschip, zo goed zichtbaar op de prent van Claes Jansz. Visscher, is geheel verdwe nen; waar dit eens verrees, is nu een open plaats, met evenwel nog menig fraai en merkwaardig bouwfrag- ment. Stellig ware hiervan nog wel iets goeds te maken, terwijl het arsenaal een mooie en stemmingsvolle gehoor zaal zou kunnen worden. Ook aan de historie zou zo doende eer gedaan worden: hier, in de Mariakerk toch, was het, dat in 1566 voor het eerst een protestantse preek gehouden is. Het iets verderop staande huis Nieuwe Markt No. 42, met zijn merkwaardig hoge zijgevel is nog een overblijfsel van de voormalige Sacra mentskapel daar ter plaatse, nu een woonhuis, met 34

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 36