schildering door de goede zorgen van Monumenten zorg door een ijzeren plaat beschermd geweest, waar achter ze gelukkig onbeschadigd weer te voorschijn is gekomen, afb. 9. De andere gewelf- en wandschilderingen zijn van wat jonger datum; de eerste, meest geometrische figuren en plantornamenten zijn van 1463; de wandschilde ringen van omstreeks 1500. Hierbij is onder andere een zeer grote, zeven meter hoge Christophorusfiguur met het Christuskind op zijn schouders, helaas is alleen het bovengedeelte van deze schildering goed herken baar. Verder nog een eveneens zeer grote stamboom van Jesse en een curieuse voorstelling van koning Salomo op het balkon van zijn paleis staande en zijn rijk tonend aan de koningin van Sheba, die van ver bazing haar handen in elkaar slaat. De koperen renaissance lichtkronen zijn uit de jaren 1612/13, en nog hoger opgaande vinden we een bewijs, dat afdankertjes ook nog wel eens een tijdje mee kun nen gaan. Het oude, in 1609 verwijderde uurwerk van de Grote Kerk werd namelijk in 1615 door de stads- uurwerkmaker. mr. Matthys Gerritsen geheel hersteld, hierheen overgebracht en doet nog steeds dienst. Hoewel niet meer in de Bergkerk aanwezig, mag hier niet verzuimd worden melding te maken van een zeer fraai stuk houtsculptuur, uit omstreeks 1490, de Sal- vator Mundi, de Christus met de aardbol voorstellend, dat de beeldenstorm overleefd heeft, doordat iemand in die tijd het heeft laten onderduiken en wel in een dichtgemetselde nis van een der pijlers der Bergkerk, waaruit het ongeveer driehonderdvijftig jaar later weer te voorschijn is gekomen en nu te zien is in het museum De Waag, waar ook een oude, massief eiken offerkist van 1.20 m lengte met drie sloten opgesteld staat. Deventer 3. 33

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 35