klokken, een Hendrik Wegewart uit het jaar 1613, in 1943 in de Duitse smeltkroes is verdwenen. De andere, een zeer fraai exemplaar van Gerrit Schimmel, in 1694 gegoten, is gelukkig de vuurdans ontsprongen en terug gekeerd. Ook deze kerk, met haar prachtige ligging, uitrijzend hoven het haar omringende, nog romantisch gebleven Bergkwartier, heeft een grote restauratie ondergaan in de jaren 19101923, die ongeveer 75.000.gekost heeft. Ze had toen reeds een ruim zevenhonderjarige geschiedenis achter zich, want in 1206 werd ze als kapel gewijd, om later uit te groeien tot een romaanse basiliek, waarvan nog gedeelten over zijn, als de vier onderste geledingen der beide torens, muurdelen van een dwarsschip en voetstukken van enkele pijlers. In de vijftiende eeuw moest ook het romaanse karakter van de Bergkerk plaats maken voor de gothiek, onder meer verrees er een nieuw koor met kooromgang, twee nieuwe kapellen werden aangebouwd, het midden gedeelte onderging verandering en de beide torens werden verhoogd, afb. 8. Ook in deze kerk hangt een door de heer A. G. Beltman samengestelde tekening welke een overzicht van de bouwgeschiedenis geeft. Het inwendige, hoewel niet zo wijds als dat van de Grote Kerk, heeft een geheel eigen, stemmige bekoring en biedt ook enige opmerkelijke muurschilderingen. De merkwaardigste daarvan is een dertiende eeuwse ro maanse frescoschildering van een bisschop, op de achterwand van een nis; op de linker zijwand en de boog zijn medaillons met engelenfiguren en de Christus Triumphator. Als vroege schildering en in deze onbe dorven staat niet alleen een unicum in ons land, maar waarschijnlijk ook in West-Europa. In de oorlog is deze 32

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 34